jest zamiana prądu stałego na prąd zmienny. Zakup inwertera jest konieczny, jeśli mając panele słoneczne chce się zasilać domowe urządzenia prądem powstałym w fotoogniwach. Powstaje w nich bowiem prąd stały, który nie nadaje się do zasilania urządzeń domowych. Te potrzebują prądu zmiennego, a dokładniej przemiennego o odpowiednich parametrach: napięciu 230 Volt oraz częstotliwości 50 Herców. Chcąc sprawić, żeby fotowoltaika w domu zasilała urządzenia elektryczne, trzeba dobrać do instalacji inwerter, który skutecznie zamieni prąd stały wytworzony przez panele słoneczne na prąd przemienny. Na co zwracać uwagę przy wyborze odpowiedniego inwertera? Dobry inwerter powinien mieć wysoką sprawność, co oznacza niewielką stratę przy zamianie prądu ze stałego na zmienny. Strat nie da się w całości zniwelować i nie istnieje inwerter, który wcale nie traci energii. Jeden inwerter może jej jednak tracić więcej, a inny mniej. informacja na ten temat znajduje się zazwyczaj w nocie katalogowej danego inwertera. Przed zdecydowaniem się na konkretny inwerter warto sprawdzić tę notę i zweryfikować informację ile traci on energii przy zamianie prądu. Zawsze trzeba wybrać inwerter o mniejszych stratach. Dzięki temu nasza domowa fotowoltaika będzie bardziej wydajna, bo nie będzie niepotrzebnie tracić energii.
Darmowy prąd?
Czy można mieć darmową energię, a mianowicie prąd w domu bez dodatkowych kosztów? Jest to jak najbardziej możliwe do osiągniecia. Takie możliwości daje fotowoltaika. Dzięki wykorzystaniu innowacyjnych rozwiązań typu solary, czyli panele słoneczne, możliwe jest cieszenie się swoją mini elektrownię i to przez długie lata. Oczywiście nikt za nas nie kupi takich solarów, a ich ceny nie należą do niskich, ale jest to jednorazowa inwestycja. Zwraca się ona bardzo szybko, szczególnie jeśli dostanie się jakieś dotacje, dofinansowania czy kredyt na atrakcyjnych warunkach. Wiele osób zastanawia się, czy jest to rozwiązanie bezpieczne i czy rzeczywiście można mieć darmowy prąd. Okazuje się, że jak najbardziej. Solary to ekologiczny sposób na darmową energię, którą można wykorzystać, jak się tylko chce. Jedni używają prądu do podgrzewania wody użytkowej, drudzy do ogrzewania budynku, a jeszcze inni do zasilania urządzeń elektrycznych. Każdy a przecież w domu całą masę najpóźniejszych gadżetów, które nie są w stanie działać bez stałego źródła zasilania. Mając takie panele słoneczne, można się uniezależnić od zewnętrznych źródeł w postaci zakładu energetycznego. Ceny prądu cały czas idą w górę, więc inwestycja w solary jest jak najbardziej właściwym rozwiązaniem.
Panele słoneczne to świetny sposób na
Panele fotowoltaiczne to znakomity sposób na oszczędzenie sporej sumy pieniędzy, która finalnie pozostanie na naszych kontach. Zaoszczędzoną gotówkę będziemy mogli przeznaczyć na zainwestowanie w remont domu, ulepszenie i zwiększenie użyteczności naszych pomieszczeń. Solary umieszczane są zazwyczaj na dachach budynków. Ich specjalna konstrukcja umożliwia solidne przymocowanie ich do konstrukcji dachu, tuż nad dachówką. Miejsce na dachu jest najlepszym obszarem, w którym można umieścić panele słoneczne. Jest to bowiem najbardziej nasłonecznione miejsce na terenie naszej posesji. Każdy, choćby niewielki cień rzucony przez drzewo, krzewy czy słupy ograniczają retencję promieni słonecznych przez solary, przez co fotowoltaika wykorzystywana przez nas nie spełni w stu procentach swoich oczekiwań. Panele słoneczne to świetny sposób na dywersyfikację źródeł energetycznych w naszym domu. Dzięki fotowoltaice będziemy mogli - przynajmniej w pewnym stopniu - uniezależnić się od innych źródeł energii takich jak gaz ziemny, węgiel czy prąd elektryczny. Energia słoneczna absorbowana przez panele słoneczne jest przechowywana i magazynowana w specjalnych akumulatorach, które są następnie wykorzystywane np. do podgrzewania wody w naszym domu. Fotowoltaika ma także inne zastosowanie - energia czerpana ze Słońca może być spożytkowana na wiele różnych sposobów. Solary są wynalazkiem niezwykle pożytecznym. Nie tylko sprawiają, że zaoszczędzimy nieco pieniędzy, ale są również bardzo ekologicznym źródłem energii.
Wykorzystanie energii słonecznej staje się w
Wykorzystanie energii słonecznej staje się w Polsce coraz bardziej popularne. Fotowoltaika daje możliwości zaoszczędzenia energii płynącej z elektrowni oraz zaoszczędzenia pieniędzy w naszych portfelach.
Budowa.
Panele słoneczne składają się z ogniw fotowoltaicznych połączonych ze sobą, które wykonane są z półprzewodników. Najczęściej owym półprzewodnikiem jest krzem.
Działanie.
Zmiana energii słonecznej w energie elektryczną przebiega z pomocą ogniw fotowoltaicznych. Kiedy na fotoogniwo pada światło wybija elektrony ze swoich miejsc w strukturze półprzewodnika, gdzie tworzy pary nośników o przeciwnych ładunkach. Te ładunki rozdzielają się przez pole elektryczne znajdujące się w złączu p-n co powoduje powstanie napięcia w ogniwie. Następnie wystarczy podłączyć do ogniwa urządzenie pobierające energie i następuje przepływ prądu.
Do ogrzewania wody bez konieczności zużywania gazu, paliwa, czy elektryczności mogą nam posłużyć solary inaczej zwane kolektorami słonecznymi. Urządzenia te służą do zmiany energii promieniowania słonecznego w ciepło jakiegoś nośnika energii. Takimi nośnikami najczęściej są woda, glikol lub powietrze.
Kolektory słoneczne można podzielić ze względu na budowę:
1. Płaskie - zbudowane są z izolacji, na której rozłożone są wymienniki ciepła, a wszystko pokryte jest przeźroczystym pokryciem.
2. Płaskie próżniowe - ich absorber znajduje się w próżnic co sprawia, że są bardziej efektywne.
3. Próżniowo-rurowe;
4. Skupiające - mają one zakrzywione zwierciadło, które powoduje nakierowanie promieni słonecznych na absorber. aby były bardziej efektywne powinny zmieniać swoje położenie w ciągu dnia.
5. Specjalne.
Jeśli nawet nie masz pieca grzewczego
Niszczymy ziemię! Za parę lat najpewniej nie będziemy mieć czym oddychać, woda i ziemia będzie tak zanieczyszczona, że nie będzie dało się żyć. I może myślisz sobie - to nic, przecież nic na to nie mogę poradzić. To się grubo mylisz! Możesz zmienić ten świat na lepsze, trzeba tylko najpierw trochę się wysilić. Jeśli chcesz wiedzieć, tak z ciekawości, to słonice wysyła nam tyle energii, że przekracza nasze zapotrzebowania dziesięciokrotnie! I to w skali globalnej! Niewyobrażalna ilość energii, która przemyka nam przed nosem. I choć ciągle budowane są jakieś farmy solarne, to nadal daleko nam, aby użyć choćby kawałka mocy jaką daje nam słońce. Dlaczego więc nie spróbujesz skorzystać z naszej gwiazdy? Panele słoneczne i solary, pozwalają nam uszczknąć trochę energii słonecznej i ją wykorzystać. I choć przekształcają one tylko około 20% energii słonecznej w prąd, to ciągle mogą zasilić twój dom w prąd, nawet przez cały rok! Myślisz sobie pewnie co gdyby można było przeksztalcić 100% mocy słońca w prąd? Sam widzisz - fotowoltaika ma przed nami jeszcze dużo możliwości. Odcinając się od prądu, najczęściej pochodzącego z elektrowni węglowych, ratujesz naszą planetę! A jeśli dodać do tego ilość zredukowanej emisji CO2 z pieca, którym ogrzewa się dom, to można powiedzieć, że jesteś superbohaterem dla ziemi. Jeśli nawet nie masz pieca grzewczego w domu, to pomyśl sobie o pieniądzach jakie zaoszczędzisz na rachunkach z gaz. O marzenie prawda? Wyobraź sobie, że możesz je zrealizować już teraz!
Nie trzeba nawet się jakoś znać
Głowimy się nad tym, jak płacić mniejsze rachunki za prąd, a odpowiedź jest bardzo prosta i na wyciągnięcie ręki mamy gotowe już rozwiązanie. Jest to naprawdę bardzo proste. Wystarczy dowiedzieć się tego, czym jest fotowoltaika. Daje ona ogromne możliwości, jeśli chodzi o pozyskiwanie zielonej energii. Solary pozwalają na pobieranie promieniowania słonecznego i przekształcenie go na energię elektryczną. Chodzi tutaj o zmienienie promieni słonecznych na prąd, który można wykorzystać w dowolny sposób. Nie trzeba nawet się jakoś znać na fotowoltaice, aby móc używać panele słoneczne. Wystarczy kupić instalację i zlecić jej montaż profesjonalistom z doświadczeniem, a potem już problem jest rozwiązany, gdyż jest ona bezobsługowa. Nie trzeba martwić się żadnymi przeglądami ani wymianą czegokolwiek. Wszystko działa wspaniale i bez szkody dla otoczenia przez długie lata. Producenci solarów udzielają wieloletniej gwarancji na swoje produkty. Nawet po jej zakończeniu panele nadal działają i są bardzo wydajnie. Awaryjność całej instalacji jest bliska zeru. Nie ma żadnych ruchomych elementów, które mogłyby się wyłamać czy też uszkodzić. Koszt zakupu nie jest jeszcze zbyt tani, ale solary są coraz powszechniejsze i dostępne w coraz to atrakcyjniejszych cenach.