kryteriów, aby dostać pozwolenie na budowę. Duże znaczenie dla naszego portfela odgrywa to, w jaki sposób będziemy ogrzewać nasze mieszkanie. Niektórzy wybierają bardzo zaawansowane pod względem ekonomicznym i technologicznym rozwiązania takie jak pompa ciepła.
Interesującym rozwiązaniem jest ogrzewanie domu prądem. Pojęcie takie jak transformatory elektryczne mogą brzmieć dla niektórych dość obco. Interesującą propozycją jest ogrzewanie domu panelami na podczerwień, które nie wymagają żadnych przeglądów, a jedynie odpowiednie instalacji elektrycznej, która pozwoli na to, aby podłączyć w domu odpowiednią ilość paneli. Jest to rozwiązanie estetyczne, która zyskuje dużą popularność. Niektórzy jednak uważają, że nie jest ono przeznaczona do wszystkich typów budownictwa. Trzeba uwzględnić straty ciepła. Dobrze jest się zastanowić, co będzie najbardziej optymalnym rozwiązaniem w naszym przypadku i przy obecnych możliwościach.
Niektórzy interesują się tym, czym są transformatory. Jako maszyny elektryczne, które służą do przenoszenia energii elektrycznej mają one kluczowe znaczenie w dzisiejszym przemyśle. Jeżeli potrzebujemy transformatora na własne potrzeby z pewnością znajdziemy wiele internetowych sklepów, które oferują bardzo bogatą ofertę, a wszystko to w korzystnej cenie.
tranformatory - literówka nie wiem czy zamierzona.
Transformatory te umożliwiają bowiem przesyłanie dużych
Tranformatory są urządzeniami elektrycznymi przeznaczonymi do zamiany układu napięć oraz prądów przemiennych na układ napięć o takiej samej częstotliwości. Zmiana taka zawsze odbywa się za pośrednictwem pola magnetycznego.
Priorytetową właściwością transformatora jest możliwość zmiany wartości napięcia oraz energii w obwodzie. Potrzeba takiej zmiany występuje powszechnie w energetyce podczas przesyłania oraz rozdzielania energii elektrycznej. Ponadto jest ona wskazana w wielu zakładach przemysłowych oraz urządzeniach powszechnego użytku, wśród których można wymienić zasilacz z regulowanym napięciem, radioodbiornik i wiele innych urządzeń elektrycznych.
Ze względu na zastosowanie transformatory elektryczne są dzielone na:
- energetyczne, zwane również transformatorami mocy - są one powszechnie stosowane przy przesyłaniu oraz rozdzielaniu energii elektrycznej
- małej mocy - są one bardzo często stosowane w wielu urządzeniach elektrycznych oraz elektronicznych w automatyce i teletechnice
- specjalne - są one produkowane dla celów specjalnych, wśród których można wymienić przekładniki pomiarowe, transformatory spawalnicze, piecowe, prostownikowe czy bezpieczeństwa.
Wśród wymienionych transformatorów najważniejszą rolę spełniają urządzenia energetyczne, gdyż dzięki nim energia elektryczna stała się powszechnie bardziej dostępna. Transformatory te umożliwiają bowiem przesyłanie dużych ilości energii na znaczne odległości przy niewielkich stratach.
Transformatory znalazły zastosowanie nie tylko w energetyce zawodowej, lecz również w miejscach, w których zachodzi potrzeba zmiany wartości napięcia w obwodach napięcia przemiennego.
z gniazda elektrycznego 230 V którego
Transformatory elektryczne są urządzeniami umożliwiającym zmianę parametrów przesyłanej energii elektrycznej prądu przemiennego z napięcia wyższego na niższe lub odwrotnie. Transformatory nie zmieniają przy tym pierwotnej częstotliwości napięcia. Energia elektryczna przenoszona jest pomiędzy obwodami (zwojami) transformatora elektrycznego, których w każdym transformatorze jest minimum dwa. Wyróżnia się uzwojenie pierwotne i wtórne. Pierwotne uzwojenie zasilane jest prądem przemiennym, np. z gniazda elektrycznego 230 V, którego napięcie chcemy zmienić. Prąd ten przepływając przez cewkę powoduje powstanie pola magnetycznego. W wyniku tego procesu powstaje zmienny strumień magnetyczny. Tzw. rdzeń transformatora, będący rdzeniem ferromagnetycznym, przewodzi ten strumień dalej - strumień magnetyczny płynie więc przez pozostałe cewki, stanowiące uzwojenie wtórne, gdzie wywołuje napięcie, czyli zjawisko indukcji elektromagnetycznej. Jest to zmienione napięcie, którym można następnie zasilić inny aparat (urządzenie) podłączając go do zacisków uzwojenia wtórnego. Stosunek napięć w uzwojeniach jest równy stosunkowi liczby zwojów i jest tzw. przekładnią transformatora. Dobór odpowiedniego transformatora wymaga zwrócenia uwagi na następujące parametry: wartość napięcia pierwotnego (PRI) i wtórnego (SEC) oraz moc transormatora, podaną w VA (voltoamperach). Istnieje wiele rodzajów transformatorów, o różnej mocy. Są to m.in.: transformatory oddzielające, transformatory separacyjne, transformatory bezpieczeństwa, czy autotranformatory (mające jedno uzwojenie, wspólne dla strony pierwotnej i wtórnej).